Korsan Nakliyecilere Dikkat

Yeni bir eve ya da ofise taşınırken hemen hemen herkes nakliye hizmeti alıyor. Dijital ortamdan ulaşılan korsan nakliyeciler ise mağduriyete yol açıyor. Bu hizmeti yetki belgeli firmalardan almak, maddi ve manevi zarara uğramamak için çok önemli.

Birçok internet sitesi ve mobil uygulamada nakliye hizmeti için ilan görmek ya da teklifle karşılaşmak mümkün. Peki bu yolla iletişime geçtiğimiz kişilerden hizmet almak ne kadar güvenli? Hizmet almadan önce herhangi bir zarara uğramamak için nelere dikkat etmeliyiz? Halihazırda zahmetli ve zor bir süreç olan taşınmanın kabusa dönüşmemesi için doğru kişileri seçmek son derece önemli.

 

Korsan nakliyecilere dikkat

 

K3 yetki belgesi olmazsa olmaz

Taşımayı yapacak kişi ya da firmanın öncelikli olarak Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı tarafından gerekli koşulları sağlayan kişilere verilen K3 yetki belgesine sahip olması gerekiyor. Nakliyat sektöründe bu belgeye sahip olmadığı halde taşıma yapan kişiler ‘korsan nakliyeci’ olarak tanımlanıyor.
Genellikle sigortasız ve gayri resmi çalışan bu kişiler hizmet verdikleri tüketici için büyük risk oluşturuyor. Tüketici, taşınma sırasında yaşanabilecek bir sorunda hak talep edebileceği resmi bir muhatap bulamıyor.

Tüketicinin, taşınma işi başlamadan önce anlaştığı nakliye firması ile yüz yüze görüşmesi, eşyalarını taşıyacak kişilerin görüştüğü kişi ile aynı kişi olduğundan emin olması da dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta.

 

Korsan nakliyecilere dikkat

 

“Özel bir iş yapıyoruz”

‘Korsan nakliyeciler’ evini ya da ofisini taşıtmak isteyen tüketiciler gibi aynı sektörde resmi olarak varlıklarını sürdüren ve hizmet sunan kişilere de zarar veriyor. Tüm Evden Eve Nakliyeciler Derneği Başkanı Davut Ukan şunları söyledi:

“Biz çok özel bir iş yapıyoruz. Bir istatistiğe göre insan ömrünün yüzde 40’ı evinde geçiyor. Biz de sizin özelinizi taşıyoruz. En yakınınızın bile izinsiz girmesini istemeyeceğiniz yere biz giriyoruz, yatak odanızdaki elbiselerinizden, mutfağınızda içtiğiniz su bardağına kadar tüm eşyalarınıza dokunuyoruz. Bir gün boyunca evinizde oluyoruz. Bu anlamda çok özel bir iş yapıyoruz. Bu sokaktaki bir adama emanet edilemeyecek bir güven. Burada yapılan yanlış bir hareket yeni hayatınızda yeni evinizde çok kötü travmalar yaşatabilir. Bir taşımacının K3 yetki belgesi yoksa, işin ehli değilse, dışardan 3-5 kişiyle yapılıyorsa maddi zarar riski çok yüksek. Manevi travması da oldukça ağır olabilir. Fazla para isteme, eşya çalınması gibi. Özel eşyaları bile çalınan müşterilerimiz var. Bu anlamda oluşan manevi travmalar da çok büyük.”

 

Korsan nakliyecilere dikkat

 

Tercih konusunda tavsiyelerde de bulunan Ukan sözlerini şöyle tamamladı:

“Seçtiğiniz nakliyeciyi dijital platformdan bulduysanız mutlaka K3 yetki belgesini isteyin ve araç plakalarını e-devlet sistemi üzerinden sorgulayın. K3 belgesi olan bir kişi taşınma sırasında bir problem çıkarırsa siz bunu her yere şikâyet edebilirsiniz. Çünkü karşımızda bir muhatap var, yaptırım imkânı oluyor. Ama siz korsan biriyle taşınırsanız böyle bir temin imkânı olmaz ve yaşadığınız travma o evde yaşadığınız sürece hayatınızı terk etmez.”

 

Korsan nakliyecilere dikkat

 

“En önemli kriter referans”

Yeni bir eve taşınan tüketicilerden biri de Öcal Özünlü ve ailesi. Genellikle referans yoluyla nakliye firmasını seçtiklerini belirten Özünlü şunları söyledi:

“Aslında biz çok sık taşınan bir aileyiz. Bu altıncı ya da yedinci taşınmamız. Bizim için belirleyici kriter referans. Bugüne kadar hep çevremizin verdiği doğru referanslarla çalıştık, yöntemimiz buydu. Referans olmadığında bu işi uzun yıllardır yapan kurumsal firmalar var, onlarla taşınmaya özen gösterdik.”

Öcal Özünlü, yaşadığı bir kötü tecrübeyi de anlattı:

“Yaz dönemi son anda taşınma için bir yerle anlaştık. Ankara’dan İstanbul’a gidecektik. Arkadaşlar bir gün öncesinde gelip paketlemeyi yaptılar ama ertesi gün bir baktık taşıma için başka bir firma ve başka bir ekip gelmiş. Meğer sektörde şöyle şeyler oluyormuş; nakliye yetkisi olmayan, bu işi bilmeyen ama İstanbul’dan Ankara’ya gelmiş ve boş dönmek istemeyen kişiler kendi aralarında pazarlık yapıp anlaşıyormuş. Tabii ben onu kabul etmedim, daha sonrasında kurumsal bir firmayla son anda iş birliği yaptık. Böyle kötü bir tecrübemiz oldu.”

 

Korsan nakliyecilere dikkat

 

 

“Mağdur olmamak için bilinçli tüketici olmak önemli”

Birçok alanda olduğu gibi nakliye hizmeti alımında 'Tüketici Kanunu' tüketiciyi koruyor, ancak bunun için hizmet veren firmanın ticaret sicil numarası olmazsa olmaz... Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu da korsan nakliyeci ve beraberinde oluşan mağduriyetler ile ilgili şunları söyledi:

“Bu konu nedeniyle son derece mağdur olanlar var. Öyle ki hizmeti layıkıyla yapmayanlar, taşıdıkları eşyalara zarar veren, kırıp dökenler olduğu gibi hırsızlık yapanlar da var. Bu tür şikayetler geldiğinde bakıyoruz, temelinde gördüğümüz unsur dijital ortamdan bulunmuş. Birçoğu da aslında kendisi nakliye işi yapmıyor sadece ilan veriyor, eşyaları da birilerine taşıttırıyor. Ayrıca bu işi kurumsal hale getirenler de var güzel ilan ve reklamlarla. Genellikle sosyal medyada ‘Evinizi anahtar teslim taşıyoruz, profesyonel firmalarla, özel ekipmanlarla” diyerek, cazip fiyatlar vererek cezbediyorlar ama sonunda hüsrana uğrayan tüketici oluyor.”

 

Korsan nakliyecilere dikkat

 

Ticaret Bakanlığının geliştirdiği Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBİS) uygulamasının da tüketici adına doğabilecek zararların temininde oldukça önemli olduğunun altını çizen Ağaoğlu:

“K3 belgesi olmayan bir firma ya da kişi taşıma yapıyorsa o korsan taşımadır. Niye merdiven altına gidip eşyanızı teslim edeceksiniz, yetki belgesi var ise sorumlu müdürü de vardır ofisi de vardır. Dolayısıyla bir sıkıntı olduğunda karşınızda bir muhatap bulabilirsiniz. Tüketici kanunu tüketiciyi koruyor, 11 bin 330 TL’ye kadar tüketici hakem heyetlerine başvurulabiliyor. Hem de hiçbir ücret ödemeden. Üstelik Ticaret Bakanlığı pandemi döneminde TÜBİS uygulamasını geliştirdi. Bu yolla başvuru gerçekleştirebileceksiniz. Eğer zarar 11 bin 330 TL’nin üzerinde ise tüketici mahkemelerinde harç ödemeden dava açmak mümkün.”

 

Kurgu: Cihan Karaahmetoğlu

 

Kaynak https://www.trthaber.com/haber/yasam/korsan-nakliyecilere-dikkat-568393.html


Cevizli Evden Eve Nakliyat
Cevizli Evden Eve Nakliyat

Cevizli Evden Eve Nakliyat Cevizli evden eve nakliyat firması olarak kaliteli ve kurumsal bir şekilde faaliyet sürdür...

Feneryolu Evden Eve Nakliyat
Feneryolu Evden Eve Nakliyat

Feneryolu Evden Eve Nakliyat  Bulunduğumuz yerden başka bir yere taşınmak zorunda kaldığımızda nakliye firmaları her ...

Kurumsal Firmaların Taşınması
Kurumsal Firmaların Taşınması

İstanbul iş merkezlerini yoğun olarak bünyesinde bulundurur. Kurumsal firmalar iş pozisyonları gereği lokasyon değişikli...


Şişli Fulya Mahallesi Evden Eve Nakliyat Firması
Şişli Fulya Mahallesi Evden Eve Nakliyat Firması

Türkiye’nin en çok tavsiye edilen firması Atlas Lider Evden Eve Nakliyat’ın web sayfasındasınız. Firmamız 1997 yılından ...

Sarıyer Evden Eve Nakliyat
Sarıyer Evden Eve Nakliyat

İstanbul evden eve nakliyat hizmeti veren en iyi firmayı karşınızda bulmuş durumdasınız. Bunu abartısız bir şekilde söyl...

İstanbul Samsun Evden Eve Nakliyat
İstanbul Samsun Evden Eve Nakliyat

12 den fazla şubemiz ile kalite ve liderliğin adresi “Atlas Lider Nakliyat” markası sizlere gururla hizmet vermektedir. ...


Ümraniye Evden Eve Nakliyat
Ümraniye Evden Eve Nakliyat

Ümraniye evden eve nakliyat hizmetlerini yüksek kalitede yapan firmayız. Atlas lider evden eve nakliyat müşterilerinin, ...

Şişli Evden Eve Nakliyat
Şişli Evden Eve Nakliyat

Şişli evden eve nakliyat da sizlere hizmet veriyoruz. Nakliyat için bize ulaşabilirsiniz. Eşya taşıma da 1997 senesinden...

Ofis Taşıma
Ofis Taşıma

Ofis Taşıma Günlük hayatta birçok kez bulunduğumuz ortamdan başka bir ortama taşınma ihtiyacı ile karşı karşıya kalab...